O Svidniku

Przebieg II wojny światowej w Świdniku i okolicach

2 września 1939 jednostki gwardii Hlinka i armii słowackiej, maszerując na Polskę, przechodziły przez Świdnik.

Dwa lata później 24 czerwca 1941 roku, słowaccy żołnierze Brygady Szybkiej znowu przechodzili przez Świdnik, tym razem maszerując wraz z armią niemiecką na ZSSR. 6 sierpnia 1942 roku natomiast przyjechał do Świdnika prezydent dr Jozef Tiso. Świdniczanie sprawili mu odświętne powitanie. W maju 1944 wzdłuż przełęczy Dukielskiej rozmieszczeni byli słowaccy żołnierze 1. Wschodniosłowackiej Dywizji - siedziba jednego z pułków była w Świdniku. Liczono, że żołnierze ci utorują drogę przez zakarpackie przełęcze dla Armii Czerwonej. Plan się nie powiódł, ponieważ Niemcy rozbroili armię słowacką.

Świdnik bardzo ucierpiał podczas bitew dukielskich, które mialy miejsce po przełamaniu niemieckiej obrony na wyżynie Obšar w Nižnom Komárniku. Wtedy to, 25 listopada 1944 roku, jednostki armii czechosłowackiej wkroczyły do Świdnika, gdzie przyjęły pozycję obronną. W ten sposób słowaccy żołnierze zakończyli walkę w operacji karpacko-duklańskiej.

Podczas bitw obronnych na Ondawie w regionie podduklańskim i na wschodniej Słowacji rozpoczęła się mobilizacja do armii czechosłowackiej. Szkolenie zmobilizowanych żołnierzy odbywało się w okolicznych wsiach powiatu świdnickiego. Ze względu na sytuację na froncie 26 listopada 1944 roku Wyżny Świdnik znalazł się w rękach armii czechosłowackiej, Niżny Świdnik opanowali zaś żołnierze niemieccy. Miasto w całości zostało oswobodzone 19 stycznia 1945 roku przez wojska radzieckie 67. Oddziału Strzeleckiego gen. Šmygi i jednostki armii czechosłowackiej gen. L. Svobody. Po oswobodzeniu Świdnika żołnierze maszerowali dalej na zachód przez Słowację, a droga ich zakończyła się w Pradze, gdzie 17 maja 1945 roku wzięli udział w uroczystej prezentacji wojsk.

Autor: PaedDr. Jozef Rodák

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...