O Svidniku

Svidník po wojnie

Muzeum powstało w roku 1956 w Preszowie. Od roku 1958 było częścią Muzeum Regionalnego w Preszowie jako jego oddział ukraiński. Dwa lata później, po reformie terytorialno-administracyjnej i w związku ze zmianą charakteru Muzeum Regionalnego w Preszowie, zdecydowano ustanowić Wschodniosłowackie muzeum ukraińskie w Krásnom Brode, gdzie zaczyna się dość pomyślnie rozwijać działalność kolekcjonerska i kulturalno-edukacyjna.

W roku 1964 Muzeum kultury ukraińskiej w wyniku decyzji Regionalnego Komitetu Narodowego w Koszycach zostało przeniesione do Świdnika, a to w związku z jego ogólnokrajowym zakresem w obszarze badań, dokumentacji oraz kulturalno-edukacyjnego wykorzystania zabytków materialnej i duchowej kultury mniejszości ukraińskiej.

Muzeum w Świdniku systematycznie angażuje się w organizację i realizację różnych zadań badawczych, ale też konferencji i innych przedsięwzięć. Specjaliści zatrudnieni w muzeum są autorami wielu wartościowych badań i publikacji książkowych. Wiele ich prac publikowane jest w Pracach zbiorowych Muzeum kultury ukraińskiej w Świdniku, który wychodzi od roku 1965. Do tej pory ukazało się 28 roczników w 30 tomach.

Jak się do nas dostać?

Główna ekspozycja kulturowo-historyczna SNM-MUK znajduje się 300 m od przystanku autobusowego w Świdniku.

Ekspozycja dotycząca historii i sztuki – Galeria Dezidera Millyho SNM-MUK znajduje się 200 m od przystanku autobusowego w Świdniku.

Ekspozycja etnograficzna w naturze (skansen) SNM-MUK znajduje się 1 km od centrum miasta, 200 m od głównej drogi w kierunku Bardziejowa.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...