
SNM – Muzeum Kultury Ukraińskiej w Świdniku, najstarsze narodowe specjalistyczne muzeum o zakresie ogólnokrajowym, zajmuje się dokumentacją rozwoju społeczeństwa ukraińskiego na Slowacji pod kątem kulturalno-historycznym i socjalno-ekonomicznym.
Muzeum posiada trzy oddziały: Oddział Główny, gdzie znajduje się wystawa o tematyce kulturalno-historycznej, skansen oraz Galerię Dezidera Millyho.
Muzeum zajmuje się m.in. działalnością naukową, bierze też udział w wielu międzynarodowych projektach, przede wszystkim w obszarze badania tradycyjnej kultury ludowej w Karpatach i przyległych obszarach.
Trzykondygnacyjna wystawa wystawy kulturalno-historycznej SNM-MUK o powierzchni 1 700 m2 oferuje zwiedzającym krótką charakterystykę przyrodniczo-historycznych warunków życia w regionie, jak też przegląd dziejów osiedlenia, gospodarki, administracji państwowej, socjalnego, narodowego i kulturowego rozwoju grupy etnicznej od czasów najdawniejszych po współczesność. Przedstawia obszar północnowschodniej Słowacji z naciskiem na rozwój stosunków międzyetnicznych w przedziale czasowym od neolitu po lata osiemdziesiąte XX wieku.
Jej podział tematyczny jest następujący:
Wstęp (podstawowe informacje o regionie, muzeum i zawartości ekspozycji w formie grafiki, tekstów i dużych eksponatów),
Człowiek i przyroda (krótka charakterystyka warunków naturalnych i klimatycznych ze względu na ich wpływ na formowanie się sposobu życia ludzi),
Śladami przodków (szkic rozwoju historycznego od początków osadnictwa aż do roku 1918),
Tradycyjna kultura ludowa (główne formy zatrudnienia, rzemiosła, odzież, sztuka ludowa),
Okres czechosłowacki (od roku 1918).