O Svidniku

Rozrywka i sport w Świdniku

Na obrzeżach Świdnika znajduje się lotnisko, które jest miejscem wielkiej imprezy tuningowej, ulubionego wydarzenia całej wschodniej Słowacji.

Tradycję i kulturę prezentują dwa festiwale: Festiwal Rosyjski oraz Festiwal Kultury Rosjan-Ukraińców Słowacji, które odbywają się w miejscowym amfiteatrze już od roku 1956. Prócz tego w Świdniku odbywa się kilka tradycyjnych wydarzeń, które mają już zapewnione swoje miejsce w kalendarzu. Należy do nich: Oswobodzenie Miasta Świdnik, Dzień kobiet, Dzień nauczyciela, Dzień Matki, obchody 1 Maja, różne festiwale, Dni Świdnika, Duklański Bieg Pokoju, październik - miesiąc szacunku dla starszych, Echo Naszych Uroczystości, targi przedświąteczne, koncerty świąteczne, targi świąteczne i sylwester.

W wielu innych wydarzeniach miasto partycypuje jako współorganizator. Mieszkańcy Świdnika i okolic mają więc wiele okazji do działań kulturalnych, towarzyskich i sportowych.

Fanów sportu ucieszą w Świdniku dwa korty tenisowe, letni basen Wodny Świat, który ma na swoim terenie także nową strefę wellness Aquaruthenia. Pomieszczenia wellness znajdują się w budynku, który przez 20 lat podupadał, a teraz oferuje usługi mieszkańcom i turystom.

Wśród ludzi rośnie zainteresowanie bieganiem. Tradycyjny Duklański Bieg Pokoju (czwarty najstarszy bieg na Słowacji) ma z roku na rok coraz więcej zgłoszonych biegaczy, głównie amatorów. Wraz z wydarzeniami towarzyszącymi w biegu biorą udzał setki małych i dużych entuzjastów.

W mieście jest 21 obiektów sportowych, w tym hala sportowa z kręglami. Cały czas powiększa się i modernizuje place zabaw dla dzieci. Ulubionym sportem świdniczan jest siatkówka, która stała się popularna na całej Słowacji we wszystkich kategoriach wiekowych. Mamy mistrzów w kategoriach uczniów, wśród młodzieży, a kategoria A również uzyskała doskonałe wyniki. Tak jak na całym świecie, tak też w mieście Świdnik popularnym sportem jest piłka nożna, miasto ma klub piłkarski, który jest w 3. lidze. Popularność i sukces zyskuje w ostatnich latach również hokej, szachy, tenis stołowy i karate.

Ogromny sukces odnoszą nasze grupy artystyczne, w tym zespół folklorystyczny Makovica, dziecięcy zespół Makovička i klub taneczny Svitan. Artystycznie bardzo dobrze prezentuje się również podstawowa szkoła artystyczna w Świdniku.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...