O Svidniku

Ciekawe miejsca

Miasto i okoliczne wsie wprawdzie nie wyróżniają się cennymi i artystycznie wartościowymi budowlami świeckimi, posiadają jednak niezwykle cenne sakralne, murowane i drewniane obiekty, w których odbija się w pełni geniusz miejscowego budownictwa ludowego.

Znajdujące się w regionie jedenaście drewnianych cerkwi obrządku wschodniego – najwięcej na wschodniej Słowacji – należy do kategorii narodowych zabytków kultury. Również niektóre murowane kościoły oraz budynki gospodarcze należące do drewnianej architektury ludowej zostały uznane za zabytki kultury. Ponadto do narodowych zabytków kultury należą pomnik Armii Czechosłowackiej w Dukli wraz z tereniem wokół oraz Pomnik Armii Radzieckiej w Svidníku z cmentarzami. 

Nad amfiteatrem w Svidníku znajduje się wystawa plenerowa Słowackiego Muzeum Narodowego (SNM-ŠMUK) – skansen. Do zabytków kultury należy również pałacyk z roku 1795 oraz budynek byłego sądu wojewódzkiego, gdzie obecnie mieści się Podduklańskie Centrum Oświaty. Jest to obiekt pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, z przewagą elementów neoklasycystycznych. W XIX stuleciu powstała siedziba ekspozycji stałej Muzeum Kultury Ukraińskiej, znajdująca się w centrum miasta.

Wybijającym się elementem centrum Svidníka jest jedyny w Europie Środkowej pomnik gen. Ludvíka Svobody. Dominantami architektonicznymi są dwa kościoły greckokatolickie, odrestaurowane w latach 1993-1996, prawosławna cerkiew św. Trójcy, wybudowana między sierpniem 1993 a sierpniem 1994, oraz kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Jezusowego, poświęcony w lipcu 1996.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...