O Svidniku

Miasto Świdnik

Świdnik to miasto powiatowe na północnym wschodzie Słowacji, które ma obecnie około 11 tysięcy mieszkańców. Jest administracyjnym, ekonomicznym, kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym centrum regionu.

Miasto leży na drodze Vyšný Komárnik - Barwinek, w pobliżu największego przejścia ze Słowacji do Polski, oraz na drodze Via Carpatia, która przechodzi przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię aż do Grecji i nazywana jest też drogą przyszłości dla wschodniej Europy.

Wielki wpływ na rozwój Świdnika miały dwie wojny światowe.

Jednym z pierwszych, którzy oferowali specjalistyczną opiekę zdrowotną w mieście Świdnik był doktor nauk medycznych, Pribula. Z inicjatywy gen. L. Svobody udało się w mieście wybudować szpital polowy (oddany do użytku w roku 1947), a dzięki wsparciu generała jako prezydenta Czechosłowacji rozpoczęto też budowę szpitala z polikliniką, który do dzisiaj nosi honorowe imię Szpitala gen. Ludvíka Svobody (oddany do użytku w 1981 r.). Szpital zatrudnia największą liczbę osób w mieście i okolicy. Do innych większych przedsiębiorstw należy firma inżynierska PSS, firma transportowa Boper, firma Bytservis, firma odzieżowa I.C.A s.r.o. i czy firma odzieżowa Pavana.

Miasto Świdnik kultywuje tradycję ludową, między innymi poprzez działalność Podduklańskiego Centrum Oświatowego. Od wielu lat w naszym regionie rozwija się pszczelarstwo, wyroby koszykarskie, druciarstwo, rzeźbiarstwo i garncarstwo.

Świdnik położony jest w pięknej okolicy, która oferuje możliwość turystyki pieszej na oznakowanych szlakach, turystykę rowerową, samochodową, kemping, kąpiele, a zimą narciarstwo i narciarstwo biegowe. Okoliczne lasy obfitują w owoce i grzyby. 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...