O Svidniku

Drewniane kościoły - XVIII wiek

Hunkovce

Greckokatolicki kościół drewniany Ochrony Przenajświętszej Bogurodzicy, XVIII w., NKP
Drewniany kościół greckokatolicki Ochrony Przenajświętszej Bogurodzicy w Hunkowcach znajduje się w centrum miejscowości na wzniesieniu na cmentarzu, otoczony drzewami. Cerkiew greckokatolicka, albo dokładniej kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, czerpie z tradycji związanej ze św. św. Cyrylem i Metodym i jest uważana za bezpośredniego spadkobiercę tej tradycji.

Korejovce

Greckokatolicki kościół drewniany Ochrony Przenajświętszej Bogurodzicy, 1764, NKP
Kościół filialny w Korejovciach, w powiecie Świdnik, został wybudowany w roku 1764. Poświęcony jest Ochronie Przenajświętszej Bogurodzicy. Miejscowość, w tym kościół, została znacznie uszkodzona podczas drugiej wojny światowej - w roku 1944. Podczas jednego z wybuchów dach kościoła spadł i połamał się, ucierpiały również carskie wrota. Następnie, po zakończeniu wojny w roku 1947, kościół odnowiono.

Príkra

Greckokatolicki kościół drewniany świętego Michała, 1777
Kościół drewniany świętego Archanioła Michała w malutkiej wsi Príkra został zbudowany w roku 1777. W latach trzydziestych XX wieku kościół przeniesiono z oryginalnego miejsca o kilkadziesiąt metrów wyżej. W czasie wojny kościół został uszkodzony, a następnie, w latach 1946–1947 odbudowany. W roku 1968 wpisano go na listę narodowych zabytków kultury. Patronem kościoła jest święty Archanioł Michał. Jego imię z języka hebrajskiego oznacza „Kto jest jak Bóg?“ (Mich-a-el). Tradycja Kościoła uważa go za przywódcę zastępów niebieskich. Archanioł Michał jest przedstawiany jako przywódca armii Bożej, jako żołnierz w zbroi z mieczem w ręce.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...