O Svidniku

Drewniane kościoły - XVII i XX wiek

Bodružal
Greckokatolicki kościół drewniany świętego Mikołaja, 1658, NKP
Drewniany kościół greckokatolicki św. Mikołaja w miejscowości Bodružal to jeden z najstarszych kościołów drewnianych na Słowacji. Budowa kościoła datowana jest na rok 1658. Patronem świątyni jest biskup i cudotwórca Mikołaj. Święty Mikołaj został około roku 300 biskupem w Mirze w Azji Mniejszej, odznaczał się on niezmierną dobroczynnością. Jest jednym z ulubionych świętych chrześcijan całego świata. Zmarł w podeszłym wieku i pochowano go w kościele w Mirze. Spoczywał tam do roku 1087, kiedy to jego szczątki zostały przeniesione do włoskiego miasta portowego Bari.

Kurimka
Greckokatolicki kościół Ochrony Przenajświętszej Bogurodzicy, 1923
Pierwszy greckokatolicki kościół Ochrony Przenajświętszej Bogurodzicy w Kurimke został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Został jednak zniszczony przez pożar w roku 1915. Drugi kościół drewniany pod tym samym wezwaniem został postawiony na miejscu pierwszego w roku 1923. Całkowicie dokończono go dopiero w roku 1930. W latach 70. XX wieku kościół został z zewnątrz otynkowany i tym samym zniszczono jego pierwotny charakter.

Nižný Komárnik
Greckokatolicki kościół drewniany Ochrony Przenajświętszej Bogurodzicy, 1938, NKP
Oryginalny greckokatolicki kościół drewniany w miejscowości Nižný Komarník został zbudowany prawdopodobnie w połowie XVIII wieku. Drewniana świątynia spłonęła podczas I wojny światowej. Dzisiejszy kościół drewniany został postawiony w roku 1938 i ponownie poświęcono go czci Przenajświętszej Bogurodzicy Opiekunki.

Vyšný Komárnik
Greckokatolicki kościół drewniany świętych Kosmy i Damiana, 1924, NKP
Pierwszy greckokatolicki kościół został zbudowany w tej miejscowości około połowy XVIII wieku i był poświęcony św. Kosmie i św. Damianowi. Zachował się aż do początku XX wieku, kiedy to prawdopodobnie został zniszczony podczas I wojny światowej. Drugi kościół powstał w miejscu pierwszego i otrzymał to samo wezwanie w roku 1924.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...